środa, 1 stycznia 2014

Park Staromiejski

Między ulicami Ogrodową/Północną, Franciszkańską, Wolborską/Podrzeczną i Zachodnią zlokalizowany jest duży zielony obszar, zwany parkiem Staromiejskim lub Śledzia. Zapewne niewielu ze spacerujących dziś parkowymi alejkami lub spieszącymi na zakupy do sąsiedniej Manufaktury wie, że obszar ten był niegdyś tętniącym życiem fragmentem miasta na styku Śródmieścia i Bałut. Kilka wielkich kwartałów zabudowanych kamienicami, fabrykami, centrami handlowymi w podwórkach z niezliczonymi sklepikami w oficynach.
Wszystko to przestało istnieć po zajęciu Łodzi przez hitlerowców, którzy po utworzeniu Getta zrównali większość tego obszaru z ziemią, by oddzielić aryjską część miasta. To, czego nie zburzyli Niemcy, dokończyli PRL-owscy włodarze Łodzi po wojnie.
Od kiedy zacząłem poznawać, jak to miejsce wyglądało przed wojną, nie mogłem zrozumieć, dlaczego nigdy w trakcie nauki w szkole nie uczono mnie o zniknięciu tak dużego fragmentu miasta, wpajano zaś historię zburzonej podczas powstania Warszawy. Dlatego, by wiedza o tym miejscu nie była tylko udziałem maniaków łódzkich, postanowiłem spróbować odtworzyć zabudowę tego obszaru w 3D.

Ambitny plan rekonstrukcji obejmuje obiekty zlokalizowane w obrębie dzisiejszego parku, mniej więcej tak jak zaznaczyłem na powyższym zdjęciu. Być może w przyszłości uda się stworzyć model, po którym będzie można pospacerować.

Na blogu umieszczał będę poszczególne zrekonstruowane budynki wraz ze wszelkimi ciekawostkami informacjami, które udało mi się odnaleźć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz